با تحقیقی تازه وجود انرژی تاریک تایید شد

توسط حمید

نتایج اولیه یک تحقیق مهم ستاره شناسی که با استفاده از جدیدترین تکنیک‌ها انجام شده است، وجود پدیده رمز آلود انرژی تاریک را تایید کرده است.انرژی تاریک حدود ۷۴ درصد از جهان را تشکیل می دهد و اثبات وجود آن می تواند توضیح دهد که چرا عالم با شتابی فزاینده در حال انبساط است.

بی بی سی گزارش داد دانشمندان با بررسی بیش از دویست هزار کهکشان به این یافته دست پیدا کردند.

این دانشمندان از دو نوع بررسی متفاوت استفاده کردند تا بتوانند به طور مستقل نتایج بررسی های پیشین درباره انرژی تاریک را بیازمایند.

دو تحقیق که توسط تیمی بین المللی از محققان انجام گرفته است برای چاپ در مجله “اعلان ماهانه انجمن سلطنتی ستاره شناسی” پذیرفته شده است.

یکی از روش های تحقیق که توسط ستاره شناسان استفاده شده است، با اندازه گیری الگوی توزیع کهکشان ها در فضا انجام شده است.

نوع دوم بررسی با اندازه گیری سرعت شکل گیری کهکشان ها در طول زمان انجام شده است. هر دو تکنیک وجود انرژی تاریک و شتاب انبساط جهان را تایید کرده است.

مفهوم انرژی تاریک برای اولین بار در اواخر دهه نود و با بررسی روشنی ابرنواخترها یا ستاره های در حال انفجار مطرح شد.
اینشتین درست می گفت

ستاره شناسان برای توضیح این که چرا سرعت انبساط جهان در حال افزایش است، ناگزیر بودند یا تئوری اینشتین درباره گرانش را بازنویسی کنند یا بپذیرند که در کیهان نوعی انرژی جدید وجود دارد.

دکتر کریس بلیک، از دانشگاه تکنولوژی سوینبرن در ملبورن استرالیا و یکی از نویسندگان این تحقیق در این باره گفت: ” کاری که انرژی تاریک می کند مثل این است که شما توپی را به هوا پرتاب کنید و توپ با سرعتی فزاینده شروع به بالا رفتن در آسمان کند.”

او افزود: “همانطور که اینشتین گفته بود، نتایج بررسی ها به ما نشان می دهد که انرژی تاریک یک فاکتور ثابت در کیهان شناسی است. اگر تنها به گرانش تمرکز کنیم، قادر نخواهیم بود اثرات ثابت انرژی تاریک در طول زمان را ببینیم.”

در این تحقیق از تلسکوپ آنگلو-استرالین در استرالیا استفاده شد

این یافته های تازه با اجرای یک پروژه بررسی کیهانی به نام ویگل زد به دست آمده است که از سال ۲۰۰۶ آغاز شد و امسال به پایان رسید. در این پروژه از اطلاعات ارسالی تلسکوپ فضایی “کاوشگر تکامل کهکشان” (گالکس) که متعلق به آژانس فضایی آمریکا (ناسا) است و تلسکوپ آنگلو-استرالین، که در کوه سایدینگ اسپرینگ در استرالیا مستقر است، استفاده شد.

دانشمندان در این بررسی، از توزیع کهکشان ها در جهان، در حجمی نقشه برداری کردند که تاکنون انجام نشده بود. آنها هشت میلیارد سال در زمان به عقب برگشتند و بیش از نیمی از عمر عالم را بررسی کردند.

باب نیکول،کیهان شناس که در این پروژه نقشی نداشته است به بخش خبر بی بی سی گفت: “این یک گام بزرگ به جلو است. آنها افرادی جدی و دانشمندانی برجسته هستند و ما مدتی است که منتظر نتیجه تحقیقات آنها هستیم.”

آقای نیکول که پروفسور فیزیک فضایی در دانشگاه پورتموت در بریتانیا است افزود: ” این تاییدی دوباره از وجود انرژی تاریک است و به ما اطلاعاتی دیگر می دهد تا تئوری های خود را با آن تبیین کنیم و به ما راه آینده را نشان می دهد. ستاره شناسان بیشتری در سال های پیش رو، به تحقیقاتی این چنین دست خواهند زد.”

در حالی که انرژی تاریک حدود ۷۴ درصد از جهان را تشکیل می دهد، ماده تاریک، که ماده ای است که نور قابل ردیابی را بازتاب نمی دهد یا ساطع نمی کند حدود ۲۲ درصد از جهان را شکل می دهد. ماده معمولی مانند گاز، ستارگان، سیاره ها و کهکشان ها تنها چهار درصد کیهان را تشکیل داده است.

با این حال، با وجود این که دانشمندان توانسته اند وجود انرژی تاریک و ماده تاریک را تایید کنند، هنوز قادر نیستند درباره این پدیده توضیح کاملی بدهند.

بازگشت به بررسی کلی اخبار

دیدگاه‌ها

Add a comment

What is the sum of 7 and 1?